Václav Rybáček
(narozen -1)
Autor je ekonom, působí v Českém statistickém úřadě
a na Vysoké škole ekonomické
Zpět na seznam autorů
Seznam článků autora:
Evropa měnově uvolněná aneb Deset let s eurem
29.březen 2012
Deset let nabádá k bilancování účinku společné měny na hospodářský systém. Podpořilo euro růst a vzájemný obchod? Kdo ze společné měny profitoval a kdo ztratil? V následujících odstavcích shrňme hlavní závěry zaměřené na vliv eura na úrokové sazby, zadluženost, inflaci a hospodářský růst.
Celý článek
S důchodem od Ponziho
30.květen 2012
Malé statistické entrée. Náklady na důchody stouply v roce 2011 na 359 miliard, tři z pěti korun namířených na tzv. sociální věci jdou právě na starobní důchody. To vše čítá asi 22 % veškerých vládních výdajů a přes 23 % příjmů vládního sektoru. Deficit systému činil v roce 2011 kolem 40 miliard a demografický vývoj bude nerovnováhu systému dále prohlubovat.
Celý článek
Když je růst ilegální
22.říjen 2012
Tzv. černý trh vyprodukoval aféru, jež přesáhla hranice České republiky. Jedovatý metanol de facto zastavil vnitřní i vnější obchod s tvrdým alkoholem ve strachu ze záměny alkoholu vyráběného v rámci zákona a mimo zákon. Autority totiž reagovaly částečnou prohibicí.
Celý článek
Bez růstu, s inflací, ale s optimismem
20.prosinec 2012
Jaký bude „ekonomický“ rok 2013? Bude ovlivněn miliony rozhodnutí výrobců a spotřebitelů, ale i politiků. Prognózy proto musejí být činěny se vší skromností, přiznanou nejistotou a logickou neznalostí budoucnosti.
Celý článek
Střední dluhová Evropa
27.březen 2013
Země střední Evropy prošly za téměř čtvrtstoletí zásadními změnami. Všeobjímající vládní aktivita ustoupila do pozadí a dala prostor dynamičtějšímu tržnímu prostředí. Podstatný vliv si však vládní sektor ponechal, provozuje veřejné pojištění, finanční i nefinanční výroby, utváří regulacemi a vládní poptávkou odvětvovou strukturu výroby. V krátké analýze použijme oficiální data o vládním sektoru ke srovnání chování a současného stavu středoevropských vlád, Česka, Maďarska, Polska a Slovenska.
Celý článek
Nechme krizi pracovat
29.květen 2013
Zemědělská půda neúprosně ustupovala stavební výstavbě. Další hektary byly připravené pro „městský rozvoj“, než finanční krize změnila očekávání investorů a hodnotu půdy. A tak namísto nových domů půdu obsadila zemědělská výroba, skleníky se zeleninou. Takový je současný příběh španělské oblasti El Ejido. Co si z příběhu vzít? Že krize není jen bolestný ekonomický příběh, ale také proces žádoucích změn ve výrobě. Tedy, pokud hospodářští politici dovolí.
Celý článek
Paštikáři na cestách
„Koukejte se pořádně najíst, máme na to celé odpoledne,“ burcuje Marie Škopková ve známé scéně filmu Slunce, seno, erotika na pláži své kolegy, a hned do úst tlačí krajíc s dvoucentimetrovou vrstvou paštiky. Šťouchanec režiséra do v té době obvyklého obrazu Čechů v zahraničí byl pravdivý, ale šlo o logickou reakci spotřebitelů. Nižší ekonomická úroveň a hluboce podhodnocená měna donutily Čechy v zahraničí k askezi, „za ty peníze“.
Celý článek
Rozporuplné lákadlo penzijních fondů
30.září 2013
Penzijní připojištění vnímá nemalá část společnosti jako samozřejmost, ba nutnost. Vysloužíme si příspěvek zaměstnavatele, něco přihodí stát, a pocit, že mám na stáří přilepšeno, ten taky není k zahození. Zadání trvalého příkazu z našeho účtu by ale mělo být spojeno s dobrým rozmyslem, zda chci podstupovat rizika, která v penzijním systému dřímají. Nebezpečí násilného převzetí aktiv fondů vládou, jež proběhlo v Maďarsku a nyní v Polsku, není rozhodně jediným, které z investičních aktivit fondů plyne.
Celý článek
Ekonomie merkelismu
28.říjen 2013
Výsledky německých voleb byly zejména zeměmi eurozóny napjatě očekávány. Vyhraje již čitelná Angela Merkelová, nebo promluví do děje Alternativa pro Německo, toužící po vystoupení Německa z měnového uskupení?
Celý článek
Živá, či mrtvá voda měnové politiky? Příští rok napoví
20.prosinec 2013
Loňská věštba, že ČNB přistoupí k devizovým intervencím, nebyla příliš složitá, inflační mantra měnových politiků je čitelná. Předvídat efekty této intervence je větší „kumšt“ a zběsilá diskuze intervencí složitost úvah jen dokazuje. V prognóze ekonomického vývoje v roce 2014 jde však o zásadní faktor. Pomůže intervence nějak k hospodářskému růstu? Ekonomické vztahy jsou více otázkou psychologie než směsí funkčních vztahů, reakce lidí je složité předjímat, až rok 2014 dá odpověď a mimo jiné řádně prověří kredibilitu ČNB i v očích veřejnosti.
Celý článek
Státní kase štěstí přeje
31.říjen 2016
Finance státu, aktuálně jedno z hlavních témat politických bojů. Veřejnost je zásobována zprávami o rekordních přebytcích, dokonce o klesajícím státním dluhu. Trumfy v politické hře se zdají být rozdány jasně, rozpočet v roce 2016 má šanci skončit vyrovnaně, dluh meziročně zřejmě klesne. Jenže jedná se skutečně o zásluhu konkrétních politiků, nebo o souběh příznivých okolností? Neuniká někde pověstný „ďábelský“ detail?
Celý článek