Vsadíme si na Sazku?

14. září 2011 | Autor: Miroslav Hyrman

Jednou z hlavních priorit strategie SAZKA, a. s., je, „aby byla veřejností vnímána jako česká tradiční a důvěryhodná společnost, kterou lze označit jako moderní a dynamickou. Jako společnost, která poskytuje zábavu a vzrušení ze sázení, ale i zajímavé výhry.

Jako organizace, která z výtěžku svých loterií podporuje veřejně prospěšné aktivity v oblasti sportu a tělovýchovy, charity, kultury, umění, vzdělávání i zdravotnictví, a naplňuje tak své motto: ‚Pomáháme druhým k vítězství!‘“

Loterijní společnost Sazka, a. s., řeší v současnosti vážné existenční problémy, které velice úzce souvisejí i s financováním sportu a tělovýchovy v ČR. Sazka vznikla původně s jednoznačně formulovaným posláním: z prostředků, které vytváří, jsou financovány sportovní a další volnočasové aktivity, výstavba a kompletní údržba sportovních a víceúčelových zařízení. Největším akcionářem Sazky je Český svaz tělesné výchovy (67,98 %). Dění v Sazce se v posledním období stává poměrně nepřehledným. A ač se snaží, aby byla veřejností vnímána jako česká tradiční, důvěryhodná, moderní a dynamická společnost, příliš se jí to nedaří.

Sazka Aréna (postavena v roce 2004) stála Sazku přibližně osm miliard korun, což je částka, která bude splacena nejdříve v roce 2021. Největší finanční podporu představuje společnost Sazka pro ČSTV. Ročně se dotace z tohoto zdroje pohybují kolem 500 000 000 Kč. Po stavbě arény bylo zřejmé, že akcionáři se připravují o podstatnou část prostředků, které by bylo možné věnovat na rozvoj sportu v ČR. Je logické, že řešení problémů souvisejících s existencí Sazky ČSTV nejenom výrazně zaměstnává a vyčerpává, ale zároveň vzbuzuje oprávněné obavy o finanční zdroje pro sport a tělovýchovu.

Názory na Sazku a sport:

K nastalé situaci je velice citlivá i veřejnost. V červnu 2011 byl realizován kvantitativní výzkum, ve kterém byly zjišťovány názory na Sazku a sport. Bylo uskutečněno 3 078 rozhovorů ve 14 krajích. Z realizovaného výzkumu vyplynula řada skutečností. Podle více jak poloviny občanů ČR neplnila Sazka své poslání, kterým je financování sportu a tělovýchovy. O tom, že by Sazka podporovala sport a sportovní aktivity je v průměru přesvědčeno 24–32 % respondentů. Pokud bychom porovnávali výsledky u mužů a u žen, jedná se o 52 % mužů a 50 % žen, kteří se domnívají, že Sazka neplní své poslání. Výzkum se zaměřoval i na posuzování Sazky podle stranických preferencí. O tom, že Sazka rozhodně nepodporuje sport a tělovýchovu, je přesvědčeno 25 % příznivců strany Věci veřejné, celkem s těmi, kteří se domnívají, že spíše ne, se jedná o 60 % stoupenců této strany. V případě ODS je o tom, že Sazka nepodporuje sport, přesvědčeno 56 % respondentů, u dalších stran jsou výsledky obdobné. O tom, že by Sazka plnila své poslání a financovala sport a tělovýchovu, je přesvědčeno: ODS – 32 %, ČSSD – 28 %, TOP 09 – 31 %, VV – 24 % příznivců těchto stran. Zajímavé jsou rovněž názory na financování sportu z výnosů hazardu. S řešením financovat sport z výnosů hazardu souhlasí většina respondentů (81 %). Výrazné rozdíly nenacházíme ani ve sledování podle stranických preferencí. Zajímavé hodnoty jsou také na financování sportu ze státního rozpočtu: 58 % lidí souhlasí s tím, aby se sport financoval přímo ze státního rozpočtu.

Současná situace Sazky

Sazka, a. s., je v České republice největším zprostředkovatelem loterijních her určených široké veřejnosti, které půl století přináší zábavu a napětí ze hry. Sazka se ovšem také profilovala jako společnost, která zároveň produkovala finanční prostředky velkou měrou přispívající k zabezpečení rozvoje tělovýchovy, sportu, umožňující provoz sportovních center a podporující sportovní aktivity zvláště talentované mládeže. Pozice Sazky coby prosperující firmy se po stavbě Sazka Arény, která znamenala nevratnou investici, postupně natolik komplikovala, že Sazka následně začala ztrácet kredit a důvěru české veřejnosti i obchodních partnerů. Dlouhodobým dluhovým zatížením se dostala do vážné ekonomické situace, která vzbuzuje oprávněné obavy o finanční zdroje pro sportovní a tělovýchovné aktivity a rozvoj sportu v ČR.