Jaroslava Kypetová
(narozen -1)
Autorka je ekonomka, specializuje se na daňovou problematiku, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut
Zpět na seznam autorů
Seznam článků autora:
Rok 2012 – spíše menší změny v daních, zatím…
Ačkoliv diskuze o daních, jejich výběru a změnách probíhají v posledním období velmi intenzivně, příští rok tolik převratných změn nepřináší. Desítky změn nejen daňových zákonů se stanou účinnými nejdříve v roce 2013.
Celý článek
Spotřební daň není jediným důvodem pančování
22.říjen 2012
Obhajoba spotřebních daní zahrnuje často slova jako odrazování od škodlivé spotřeby nebo zdravotní hledisko. Ve skutečnosti ale stát nemá zájem na tom, aby spotřeba klesala, neboť pak logicky klesá také jeho výnos. Problém však nastává v případě, že důvodů k růstu ceny se objeví souběžně více. Příběhy z letošního září pak ukázaly, že „optimalizace“ se může spotřebitelům i státu nevyplatit.
Celý článek
Daňové změny v roce 2013: Jasno kolem Silvestra
20.prosinec 2012
V příštím roce by mělo dojít k podstatným změnám ve všech hlavních daňových zákonech, jenže ještě v polovině prosince 2012 není zřejmé, zda se tak opravdu stane. Následující text tedy vychází z již schválených novel s odloženou účinností, z aktuálních návrhů a z informací o pravděpodobném dalším průběhu. Třeba letošní zmatečný stav přiměje zákonodárce zamyslet se nad prostou pravdou, že skutečně nejlepší daňovou politikou je stabilita daní.
Celý článek
Dluhové brzdy nemohou být jen dalším prázdným heslem
29.květen 2013
„Náhled na ekonomické přínosy a náklady plynoucí z přistoupení k eurozóně se však v posledních letech mění také v důsledku probíhajících zásadních změn v institucionálním nastavení měnové unie, reagujících na dluhové problémy některých jejích členských zemí,“ uvádí se v oficiálním dokumentu Vyhodnocení plnění Maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou z prosince 2012.
Celý článek
Daně v roce 2014: sazby se nemění, základy ano
20.prosinec 2013
Většina úprav daňových zákonů, které se stanou účinnými v roce 2014, má formu tzv. zákonného opatření Senátu. Zčásti se jedná o přizpůsobení zdanění novému občanskému zákoníku a dalším zákonům, zčásti jde o reakci na změny v evropských směrnicích, zčásti o (jistě dobrými úmysly motivované) zásahy do základů daní a zčásti se o rok předsouvá účinnost již schválené úpravy.
Celý článek