10 let v EU – Štěstí, nebo zkáza?

26.květen 2014   Autor :  Josef Šíma

Milí čtenáři,v květnu 2014 si připomínáme 10 let členství České republiky v Evropské unii. Co vidíme při pohledu zpět? Jak se naplnily politické sliby i očekávání veřejnosti? Je 10 let v EU štěstím, či zkázou? Tyto – a mnohé další – otázky si pokládáme v tomto čísle CI Time. A tyto otázky jsme si položili i v rámci konference, již pořádala vysoká škola CEVRO Institut spolu s týdeníkem REFLEX. Výsledek těchto analýz vám přinášíme na dalších stránkách.

O rozvoji obchodních a investičních aktivit, ale i odlivu mozků jako výsledku českého členství v EU píše analytička ECHO24.cz Lenka Zlámalová. Lukáš Kovanda z časopisu Týden přináší kritičtější pohled a upozorňuje na to, že celá Evropa již několik desetiletí žije z podstaty, neinovuje a zaostává. Tyto skutečnosti se projevily v plné síle v posledních letech, kdy procházíme rozbouřenými vodami finan­ční a hospodářské krize. Cyril Svoboda, mnohanásobný ministr českých vlád ­naopak ukazuje na kritickou potřebu Evropu ještě více sjednotit a neredukovat náš pohled na EU na otázky čistě ekonomické. Volá po aktivitě a jasném proevropském programu českých politických elit.

Mimořádně zajímavý úvod k úvahám o smyslu a fungování Evropské unie nabízí rozhovor s Petrem Robejškem, autorem, který proslul svými přesnými odhady zásadních vývojových trendů.

V závěrečném článku představuje Luboš Jemelka hlavní prvky nového zákona o kontrole, který v letošním roce nabývá účinnosti, ve vztahu ke správnímu řádu. 

Příjemné čtení!