Německé volby – Angela vítězící

28.říjen 2013   Autor :  Ladislav Mrklas

Milí čtenáři, až budete v rukou držet toto číslo, bude již po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Další číslo tedy bude věnováno právě jejich výsledkům a důsledkům. Tentokrát se ale budeme věnovat jiným volbám – volbám v sousedním Německu, klíčové zemi celé Evropy. A pro srovnání také trochu druhé německojazyčné sousední zemi – Rakousku, které prošlo volebním kláním v takřka stejném termínu jako Německo.

Vstupní analýzu napsal šéfredaktor CI Time Ladislav Mrklas. Věnuje se právě srovnání základních trendů německých a rakouských voleb i perspektivám hlavních politických sil v souvislosti s budoucími velkými koalicemi v obou zemích.

Rektor CEVRO Institut Josef Šíma vedl rozhovor s německým profesorem ekonomie Michaelem Wohlgemuthem, který stojí v čele Institutu Waltera Euckena ve Freiburgu. Rozhovor je věnován německé povolební matematice, politice obnovitelných zdrojů, problematice zdaňování i vztahu mezi konceptem sociálně-tržního hospodářství a sociálním státem.

Dalšími texty přispěli politologové a ekonomové, kteří se věnují dílčím aspektům zejména německých voleb. Petr Sokol analyzuje přesuny na německé pravici, kde CDU / CSU natolik „vyluxovala“ hlasy liberálů, že ji to stálo koaličního partnera. Radovan Ďurana se zabývá jedním z velkých témat německých voleb – státem stanovenou výší minimální mzdy. Malé srovnání základních parametrů německé a rakouské ekonomiky přináší analýza Jana Průši. Václav Rybáček se pak věnuje vlivu volebních výsledků v Německu na budoucnost eura. Marek Buchta přináší pohled na německou volební kampaň, a to ve srovnání s probíhající kampaní v Česku. Matěj Trávníček se vrací k tématu, které zásadně spoluovlivnilo volební výsledky, volební reformě, jež přišla na přání Spolkového ústavního soudu. Konečně, text Miloše Brunclíka představuje sondu do nového fenoménu německé politiky – Alternativy pro Německo.

S přáním příjemného, poučného a inspirativního čtení