Pravidla nemají určovat rabující chuligáni

30.duben 2011   Autor :  Ivan Langer

Bezpečnost na fotbalových stadionech Pár stovek hulvátů paralyzuje fotbalová utkání. Otázka nestojí tak, zda se má policie vrátit na stadiony. Otázka zní, kdo v českém fotbale určuje pravidla hry.

 

Výtržníci, nebo kluby? Stále věřím, že kluby. 
 
Pak musí začít jednat. Chuligánům musí být jasné, že nejsou součástí komunity svého klubu. To je ta nejdůležitější, nejpracnější část prevence. 
 
Majitelé, trenéři i hráči by se měli jasně postavit za slušné fanoušky. To oni jsou reprezentanty klubu a oni tvoří fotbal. Kluby musí lépe spolupracovat mezi sebou. Mají možnosti, jak kohokoliv, kdo se nechová slušně, nevpustit na stadion. Musí však tyto možnosti tvrdě uplatňovat. Jak je možné, že na brněnském stadionu byli evidentně lidé pod vlivem alkoholu? 
 
Kdo je tam vpustil? 
 
Nikdo se nemůže domáhat vstupu na stadion. Je jen na pořadateli, koho pustí na svůj stadion. Zahraniční zkušenosti jasně ukazují, že zákaz vstupu na utkání je ten nejúčinnější trest. Stadiony se nesmějí stát arénou, kde budou pořadatelé a policie bojovat s výtržníky. To už je pozdě. Fotbalový svaz přece neorganizuje ligu proto, aby se lidé poprali. 
 
Proč to někdo zvládl? 
 
V dostatečném předstihu jsme připravili pro kluby manuál, kde bylo jasně napsáno, co mohou udělat pro bezpečnost na svých stadionech. 
 
V neděli jsme měli možnost vidět první srovnání. Riziková utkání byla dvě. Brno a Baník, Olomouc a Sparta. Viděli jste využití těchto možností na stadionu v Brně? Asi těžko. Naopak Olomouc problematický zápas zvládla, připravila se na něj dobře a dokázala, že umí nést svůj díl odpovědnosti. 
 
Na jejím příkladu je tedy vidět, že to jde. 
 
Něco je špatně 
 
Policie klubům nabídla pomoc. Že nebyla využita, je chyba jednotlivých klubů. Fotbal je sport, zábava i byznys. Proč má daňový poplatník platit ochranu při soukromé akci? Proč bychom měli z výtržníků vytvářet elitu, která má speciální zacházení? Tomuto policie asistovat nebude. 
 
Rowdies si udělali z fotbalu prostor pro svoji identitu, kterou projevují násilím. Fotbal jim tuto identitu musí vzít. Nyní se rozhoduje o tom, komu vlastně český fotbal patří. Jestli partičkám rváčů, kteří určují pravidla, nebo klubům. Policie se nenechá vydírat. Umí-li pořadatel zorganizovat svoji soukromou akci jen tak, že na ní musí zasahovat desítky policistů za peníze daňových poplatníků, je něco špatně. 
 
Nejsem ničitel fotbalu. Chci jen, aby se kluby přestaly tvářit, že rváči v jejich barvách nejsou jejich problém. Kluby mají právní možnosti, jak výtržníky zastavit. Policie jim pomůže. Kluby však musí konečně vzít vážně svoji roli. Je-li to totiž tak, že v českém fotbale určují pravidla chuligáni a kluby nejsou ochotny tomu zabránit, policie se zachová podle toho. Řešení diváckého násilí vyžaduje spolupráci měst, kde se zápasy konají, klubů (a to domácích i hostů) a policie. Náš právní řád poskytuje dostatek možností postihnout případy diváckého násilí. Nepotřebujeme zvláštní zákon. Potřebujeme odpovědnost všech, kterých se problém týká. Tato práce nebude hotová za pár dní a nebude zadarmo. Český fotbal může nyní výtržníkům ustoupit. Nebo se jich zbavit. Já jsem připraven pomoci při té druhé možnosti. Ale bude se hrát podle pravidel zákona, ne pouličních rváčů. 
 
MF Dnes, 24. února 2009