Únor 2011
Lars S. Christensen: Politici svými zásahy krizi prodlužují
27. duben 2011
Autor: Miroslav Hyrman
Na vysoké škole CEVRO Institut v rámci CEVRO Institut Business Fora vystoupil zakladatel a CEO dánské SAXO Bank Lars Seier Christensen. Jeho přednáška nesla název In Defense Of Capitalism – How Our Freedom And Future Is Threatened By The Expansion Of Government. Zde jsou některé důležité myšlenky dánského bankéře.
Celý článek
Bezpečnostní strategie státu: jak definovat hrozby a hodnotit rizika?
27. duben 2011
Autor: Jan Jireš
V průběhu 20. století dramaticky expandovala role státu v řadě oblastí, ve kterých se dříve neangažoval. Stát převzal pod svou kuratelu ekonomickou, sociální, zdravotní i kulturní agendu.
Celý článek
Bankrot hrozí i České republice
08. duben 2011
Autor: Jan Průša
Ani česká vláda se v období krize nemohla vyhnout úsporným opatřením. Jedním z nich bylo zvýšení horní sazby daně z přidané hodnoty z devatenácti na dvacet procent. Pokud vláda chtěla vylepšit veřejné finance na příjmové stránce, taková změna DPH je nejméně bolestivým zásahem do ekonomiky. Z ekonomie je totiž známa poučka, že pro co nejmenší narušení ekonomické efektivnosti se mají zdaňovat ty statky, u kterých je spotřeba nejméně elastická. Zatímco zdanění práce (DPFO) a kapitálu (DPPO) naráží na velkou elasticitu, protože lidé při zvýšení daní sníží svou námahu a raději si začnou užívat více volného času, spotřeba tak elastická není – i když se kvůli dani cena zvýší, lidé nemohou přestat nakupovat pro základní spotřebu.
Celý článek
Quo vadis, datové schránky?
07. duben 2011
Autor: Petr Stiegler
Potenciál elektronické komunikace není zdaleka vyčerpán.Velké příležitosti čekají ve státní i soukromé sféře.
Celý článek
Kompromis ve zdravotnictví: (skoro) všichni vyhráli, nejvíce ale vláda
07. duben 2011
Autor: Ludmila Habadová
Celkem 3 800 lékařů podalo výpověď v protestní akci „Děkujeme, odcházíme“ s cílem vybojovat zvýšení platů. Podpis memoranda jim to zajistil, avšak ne v takové výši, jakou původně požadovali. Faktickým vítězem se tedy nakonec stala vláda, protože lékařské odbory udělaly přesně to, co po nich kabinet chtěl.
Celý článek
Něco se děje
07. duben 2011
Autor: Petr Sokol
Domácí politika v řadě západoevropských zemích se v posledních letech radikálně mění. Volby přinášejí jedno politické zemětřesení za druhým. Do tohoto víru se dostávají i dřívější oázy klidu a stability
Celý článek
Komu vadí nerovnosť?
07. duben 2011
Autor: Dalibor Roháč
Príjmová nerovnosť je často vnímaná ako závažný spoločenský problém. Raghuram Rajan, profesor ekonómie na Chicagskej univerzite, sa domnieva, že nerovnosť bola jedným z faktorov, ktoré prispeli k súčasnej kríze.
Celý článek
Volby v Česku – stále více ve znamení příslušnosti k sociální vrstvě - rozhovor s Petrem Matějů
07. duben 2011
Autor: Ladislav Mrklas
O sílícím vlivu sociálního statusu na volební rozhodování, riziku mnohatisícových sociálních nepokojů, spokojenosti vysokoškolských studentů s úrovní studia na veřejných i soukromých školách, školném i základním problému české vědy
Celý článek
Nevolební, a přece konfliktní
07. duben 2011
Autor: Ladislav Mrklas
Volba předsedy ČSSD, vládní návrhy reforem, střety mezi vládou a opozicí i koaličními partnery, nátlakové akce zájmových skupin. Konflikty, konflikty a zase konflikty, to je to, co nás čeká i v letošním, po dlouhé době (takřka)
nevolebním roce
Celý článek