Srpen-Září 2012
Vzdělání, kultura, sport, stát a peníze
10.září 2012
Autor: Ladislav Mrklas
Milí čtenáři!
Co mají společného vzdělání, kultura a sport? Může toho být hodně. Například to, že patří k námětům ostrých ideologických diskusí o tom, zda jsou či nejsou veřejnými statky. A tedy, zda, resp. nakolik je má stát regulovat, vyčleňovat z tržního prostředí, všelijak ochraňovat či sytit veřejnými prostředky. Některé z takových diskusí mapuje i toto rozšířené – a druhé prázdninové – číslo analytického časopisu CI Time.
Celý článek
Kultura, vzdělání a ekonomie
10.září 2012
Autor: Ladislav Tajovský
Jednou z nejtvrdších bitev, která se na poli ekonomie vede už několik staletí, je diskuse o tom, co do ní spadá a co ne. Zarputilci všemožných barev a odstínů vynakládají nezměřitelné úsilí v učených i přízemních debatách o tom, kde končí jejich hájemství, za nímž je, řečeno hezky od podlahy, prostor, do něhož „nemají co kecat“.
Celý článek
Kvůli vládě ve školství chudneme
10.září 2012
O plýtvání ve vzdělávacím systému způsobujícím deformace na trhu práce, mýtech o nutnosti masového vysokoškolského vzdělání, měření kvality vysokých škol a iracionalitě českého systému vzdělávání „zdarma“.
Rozhovor s ředitelem Centra pro dostupnost a výkonnost vysokých škol profesorem Ohio University Richardem Vedderem.
Celý článek
Vzdělanost a prosperita
10.září 2012
Autor: Ladislav Mrklas
Legatum Prosperity Index nejen o Česku
V indexu prosperity, který každým rokem sestavuje britský think tank Legatum Institute, si Česká republika v loňském roce pohoršila. Ne zásadně, ale přece. V tomto komplexním hodnocení perspektiv ekonomické a společenské prosperity jsme klesli o dvě místa. Nyní zaujímáme 26. pozici, před rokem jsme byli 24. Jednou z podstatných příčin je horší hodnocení českého vzdělávacího systému.
Celý článek
Vzdělání není spotřební statek
10.září 2012
Autor: Jan Průša
Vzdělání obecně a univerzitní vzdělání zvlášť je z ekonomického hlediska pro jednotlivce jedna z největších životních investic. Pro uskutečnění každé investice je nutné vytvořit úspory, a tato základní poučka platí i pro vzdělání.
Celý článek
Marketingová podpora vzdělání, kultury a sportu
10.září 2012
Autor: Marek Buchta
Žijeme v době natahování rukou. Kultura, sport i školství většinou stojí v zadních řadách čekatelů na veřejné peníze. O to důležitější je, aby přicházely s marketingově dobře připravenými projekty.
Celý článek
Prestiž, sláva, turisté. Dluhy.
10.září 2012
Autor: Jiří Kozák
Každý potenciální kandidát na hostitele olympijských her v rámci podpory svého nápadu slibuje ekonomický prospěch pro město, zem a její občany. Slibuje zlepšení infrastruktury, zvýšený turistický zájem, podporu sportu a ohromnou prestiž. Že mnohdy jde opravdu jen o sliby, se ukáže v okamžiku, kdy se začnou násobit náklady na přípravu.
Celý článek
Masová produkcia absolventov
10.září 2012
Autor: Radovan Ďurana
Na začiatku milénia bol v Českej republike podiel vysokoškolsky vzdelaných ľudí v populácii 30–34 ročných 13,7 %. Na Slovensku bolo titulov ešte o tretinu menej, diplom mal v ruke len každý deviaty tridsiatnik. Potom prišlo plánovanie veľkých zajtrajškov. Najprv neúspešná lisabonská stratégia, ktorá sa asi nedostane ani do učebníc histórie, a potom aktuálna vízia Európy 2020 a jej veľké vzdelávacie ciele.
Celý článek
Vyrovnáno?!
10.září 2012
Autor: Petr Sokol
V Evropě se nám možná zdá, že favoritem amerických prezidentských voleb je současný prezident, pohled na reálnou situaci na americkém volebním kolbišti 70 dnů před samotnými volbami je ale mnohem komplikovanější. Platí, že volby jsou stále otevřené. Podívejme se proto, kde a čím se budou rozhodovat.
Celý článek
Chladné přijetí zdravotnické reformy
10.září 2012
Autor: Ludmila Habadová
Koncem června a počátkem července tohoto roku provedla společnost Ipsos Public Affairs mezi obyvateli České republiky výzkum, který měl ukázat, do jaké míry jsou seznámeni s novinkami, jež jsou zaváděny ministerstvem zdravotnictví v rámci probíhající zdravotnické reformy, a jak jsou tyto reformní kroky občany vnímány a využívány.
Celý článek