Leden 2013
Velké evropské země v roce 13.
Autor: Ladislav Mrklas
Milí čtenáři!
Německo, Francie, Velká Británie, Itálie, Španělsko. Pět nejlidnatějších zemí západní a jižní Evropy, pět vyspělých států, které očekávají těžký a svým způsobem důležitý rok. Francie má po volbách, které přinesly změnu. Německo a Itálii naopak volby čekají. Účty, byť každý jiného typu, v nich budou skládat nejvýraznější osobnosti posledního desetiletí – Angela Merkelová a Silvio Berlusconi. Konečně, Španělsko a Británie, které nevolily loni a nebudou volit ani letos. Přesto je jejich situace ekonomicky i politicky složitá. Letošní první číslo měsíčníku CI Time vám přináší analýzy a rozhovor věnovaný primárně této pětici.
Celý článek
Evropská politika v národních volbách
29.leden 2013
Autor: Ladislav Tajovský
Loňský rok byl z pohledu vysoké a nejvyšší evropské politiky svého druhu spíš udržovací než revoluční. Samozřejmě, témata jako bankovní unie a okruh problémů tak či onak souvisejících s budoucností eurozóny plnila přední stránky novin – ale vždy šlo spíš o přípravnou palbu.
Celý článek
Francie – vláda ideologie sociální nenávisti
29.leden 2013
Autor: Josef Šíma
O zdanění, které vyhání podnikatele ze země, protikapitalistických náladách ve společnosti, dlouhodobé stagnaci Francie, vlivu Evropské unie a přibližování k totalitě s profesorem Pascalem Salinem.
Rozhovor s prof. Salinem o Francii
Celý článek
Německý „supervolební“ rok začíná
29.leden 2013
Autor: Petr Sokol
Německé politické scéně dominuje i během krize jasně kancléřka Merkelová. Jenže letos se tato první žena v čele spolkové vlády bude muset podrobit volebnímu testu v podobě spolkových voleb.
Celý článek
Koaliční experiment v polovině
29.leden 2013
Autor: Jiří Kozák
Byl to sňatek z rozumu a bezprecedentní krok do neznáma. Manželství konzervativců a liberálů se zrodilo z patových voleb uprostřed ekonomické krize. Kampaň byla hlavně o ekonomických tématech a redukce státního deficitu byla prvním bodem manželské smlouvy. Teď je britská koaliční vláda v poločase a je čas hodnotit.
Celý článek
Reforma univerzitního vzdělání ve Spojeném království
29.leden 2013
Autor: Jan Průša
Financování britských univerzit nedávno prošlo rozsáhlou reformou. Na podzim 2012 nastoupili první studenti, na které se vztahují nová pravidla. Proti změnám ostře protestovaly jak část studentů, tak část vyučujících.
Celý článek
Itálie 40 dní před volbami
29.leden 2013
Autor: Tatiana Wartuschová
Ve dnech 24.–25. února se v Itálii konají volby do obou komor parlamentu. Kdo má šanci uspět a jaká je nálada ve společnosti?
Celý článek
Španielska ekonomická paella
29.leden 2013
Autor: Martin Vlachynský
Paella je jedným z typických jedál španielskej kuchyne. Recept je jednoduchý – uvarte ryžu a pridajte čokoľvek vhodné, čo doma nájdete. Jedna z verzií jej vzniku rozpráva o tom, ako si služobníci maorských kráľov zhŕňali do hrncov zvyšky z kráľovských banketov a nosili ich domov.
Celý článek
Kudy dál v německém politickém marketingu?
29.leden 2013
Autor: Marek Buchta
Německo čeká důležitý volební rok. Hlavní událostí budou pochopitelně podzimní parlamentní volby. Přibližně ve stejnou dobu se uskuteční i zemské volby v největší spolkové zemi Bavorsku a koncem roku v Hesensku. Ouverturu přitom obstarali již 20. ledna voliči v Dolním Sasku.
Celý článek
Amnestie na Slovensku
29.leden 2013
Autor: Luboš Jemelka
Dvacátým výročím vzniku samostatného státu nebyla odůvodňována amnestie pouze v České republice, ale rovněž na Slovensku. Je proto na místě pozastavit se alespoň krátce u této slovenské amnestie a shrnout, koho se vlastně týká a jak je na Slovensku vnímána.
Celý článek